Típustervekről általában

Cégünk kizárólag saját tervezésű típusterveket kínál. Minden terv esetében megvizsgáljuk a telekre illesztés legideálisabb módját (tájolás, előkert, oldalkert, hátsókert, a nap járása, szomszédok rálátása stb. szempontok alapján) és javaslatainkat figyelembe véve építtető eldöntheti a számára legmegfelelőbb elhelyezést.

Amennyiben szükséges, a tervdokumentációt a megrendelő igényei alapján módosítjuk, a telekre illesztjük, személyesen egyeztetünk az illetékes hatósággal, és egy komplett, építési engedély megadására alkalmas dokumentációt szállítunk, valamint végigkísérjük az eljárást az engedély megadásáig.

Több cég hirdet Magyarországon külföldről adoptált családi ház típusterveket, érdemes viszont a saját tervünk kiválasztása előtt tájékozódni a beépítési feltételekről, ugyanis a magyarországi telekalakítási gyakorlat jelentősen különbözik a külföldi viszonyoktól.

Szemléletes példa az amerikai kertvárosi telkek kialakítása. Talán mindenki előtt él egy kép a tipikus amerikai otthonról. Zöldellő, utcára nyitott tágas előkert gépkocsifelhajtóval, faszerkezetű, utcával párhuzamos hossztengelyű, tornácos amerikai álomházzal. Talán már ki is választottak egy-két ígéretesen kinéző épületet mintának és elképzelték, hogy is nézne ki a magyar viszonyokhoz alakítva, és itt jönnek a problémák...
Az épület esetlenül helyezhető el a telken, a főbejárat rossz irányba néz, a gépkocsi megközelítés sem stimmel.

Mi ennek az oka?

Alapvetően a történelmileg kialakult magyarországi telekalakítási gyakorlat eltér a külföldiektől. Ha létezik tipikus magyarországi családi házépítésre szánt telek, akkor azt a következőkkel lehetne jellemezni:
~ 1000 m2 alapterületű, ~ 20x50 m-es méretű, melyből a 20 m-es szélesség esik az utca felé. Beépítési módja jellemzően szabadon álló, oldalhatáron álló, ritkábban ikres beépítésű. Könnyen belátható, hogy egy ilyen telekre egy utcával párhuzamos hossztengelyű épületet elhelyezni nehezen lehet. Továbbá külföldön nagyon ritkán alkalmazott beépítési mód az oldalhatáros beépítés, ahol az épület egyik oldali telekhatárra épül és a szomszéd felé kizárólag 1,80 parapet magasságú alárendelt helyiségek ablakai nyílnak.
Többek között ezért is fontos, hogy a terv magyarországi viszonyoknak megfelelő legyen. Természetesen a kiválasztott tervekkel kapcsolatban mindig felmerülhetnek kisebb módosítások, hiszen nem vagyunk egyformák. Mindenesetre az építtetőnek érdemes felkeresnie a helyi önkormányzatot és érdeklődnie a beépítési lehetőségekről, hiszen a beépítés alapvető szabályai bárki számára megérthetőek. Ezek után az alapvető információk ismeretében érdemes kiválasztani az épületet. Az építési engedély beadásához az épületet a helyszínre tervrajzi szinten építészeink beillesztik, amennyiben kisebb módosítások esetleg szükségesek, elvégzik. Ezután a tervdokumentáció az önkormányzat részére beadható. Nagyjából két hónap önkormányzati ügyintézési idő elteltével az építési engedély rendelkezésre állhat.

 hazkatalogus.hu